Niedziela, 7 maja, to Niedziela Dobrego Pasterza. Kościół podejmuje modlitwę o nowe, święte powołania kapłańskie i zakonne
My również będziemy się modlić aby z naszej wspólnoty parafialnej Bóg powołał młodych ludzi do Służby w Kościele...

Osoby pragnące wstąpić do naszego seminarium i rozpocząć studia filozoficzno-teologiczne zgłaszają się osobiście, składają potrzebne dokumenty i odbywają rozmowy z rektorem i ojcem duchownym.

Warunki przyjęcia

Podstawowym warunkiem jest łaska powołania do kapłaństwa i celibatu. Rozeznanie powołania opiera się na wewnętrznym pragnieniu służby Bogu i ludziom oraz na posiadaniu zdolności koniecznych do podjęcia formacji i posługi kapłańskiej. Zdolności o których mowa to:
a) Zdolności duchowe – miłość Boga i drugiego człowieka, duch braterstwa, zdolność zaparcia się siebie, doświadczona czystość, odpowiedzialność za Kościół, gorliwość apostolska i misyjna,
b) Zdolności moralne – szczerość, dojrzałość uczuciowa, wierność obietnicom, troska o sprawiedliwość, duch przyjaźni, wolności, odpowiedzialność, pracowitość, umiejętność współpracy,
c) Zdolności intelektualne – umiejętność stosowania słusznej i zdrowej oceny, uzdolnienia pozwalające do odbycia wyższych studiów filozoficzno-teologicznych,
d) Zdrowie psychiczne i fizyczne,
e) Dobra intencja – podjęcie zadań kapłańskich z pobudek religijnych,
f) Wolność w wyborze powołania,
g) Wewnętrzne przekonanie o wezwaniu przez Boga.

Miejsce i termin zgłoszeń

Kandydaci z: Diecezji Bielsko-Żywieckiej zgłaszają się do Kurii Diecezji Bielsko-Żywieckiej w Bielsku-Białej przy ul. Żeromskiego 5-7

Potrzebne dokumenty
  1. Własnoręcznie napisane podanie
  2. Życiorys
  3. Świadectwo maturalne (oryginał) *
  4. Świadectwo ukończenia szkoły średniej
  5. Aktualna metryka chrztu świętego i świadectwo bierzmowania
  6. Świadectwo ślubu kościelnego rodziców
  7. Opinia Księdza Proboszcza i katechety
  8. Świadectwo zdrowia o możliwości podjęcia studiów (wystawia lekarz pierwszego kontaktu)
  9. Dwie fotografie (format legitymacyjny, w garniturze, w jasnej koszuli z krawatem)
* świadectwo maturalne wraz z wynikami dostarczamy w późniejszym terminie

Test i rozmowa kwalifikacyjna

Kandydaci będą pisać test i odbędą rozmowę kwalifikacyjną obejmującą zakres wiadomości katechetyczno-teologicznych na poziomie szkoły średniej. Będą one miały miejsce w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie przy ul. Piłsudskiego 4. Terminy zostaną podane kandydatom w momencie składania dokumentów. W przygotowaniu się proponowana jest lektura następujących pozycji:
  1. Katechizm Kościoła Katolickiego, wydanie drugie poprawione, Poznań 2002.
  2. Youcat: Katechizm Kościoła Katolickiego dla młodych, tłum. M. Szczepaniak, Częstochowa 2011.
  3. Być chrześcijaninem dziś: teologia dla szkół średnich, red. M. Rusecki, Lublin 1992.

Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej
ul. Podzamcze 8, 31-003 Kraków