Za ćwierćwiecze istnienia diecezji bielsko-żywieckiej dziękowali Bogu zgromadzeni na jubileuszowej Eucharystii w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej.

25 marca 2017 roku, w 25. rocznicę ustanowienia diecezji bielsko-żywieckiej, bp Roman Pindel przewodniczył w katedrze św. Mikołaja Eucharystii dziękczynnej. W liturgii uczestniczyli: biskup senior Tadeusz Rakoczy, bp pomocniczy Piotr Greger i pochodzący z terenu diecezji bp Adam Dyczkowski z Kęt oraz bp Józef Wróbel SCJ z Bestwiny, a także księża dziekani, proboszczowie i wikariusze.
Obecni byli także biskupi ewangeliccy: Adrian Korczago i Paweł Anweiler oraz liczne siostry zakonne, reprezentanci parlamentu i władz samorządowych, jak również przedstawiciele wspólnot parafialnych i stowarzyszeń katolickich. Przed Mszą Świętą ks. dr Marek Studenski, wikariusz generalny, poinformował zgromadzonych w świątyni katedralnej o liście z pozdrowieniami, który wraz z jubileuszowym darem w postaci kielicha mszalnego przesłała premier Beata Szydło.
W homilii początki Kościoła bielsko-żywieckiego bp Roman Pindel zestawił z początkami Kościoła w Efezie, jednego z najważniejszych w starożytności, wskazując na liczne podobieństwa między tymi dwiema społecznościami chrześcijan.
Wspominając podziały wśród mieszkańców Efezu bp Pindel mówił też o należących wcześniej do dwóch różnych diecezji kapłanach i wiernych, którzy znaleźli się 25 lat temu w jednym, bielsko-żywieckim Kościele. - Duchowni i świeccy zaczęli budować jeden Kościół niezależnie od tradycji - mówił kaznodzieja, przypominając pierwsze działania, organizację tymczasowej kurii w pomieszczeniach parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, budowę docelowej siedziby biskupa i urzędów, a z czasem także domu dla księży emerytów. Przypomniał też zmiany w przygotowaniu kandydatów do święceń kapłańskich, którzy początkowo swoją formacje odbywali w dwóch seminariach: w Katowicach i Krakowie, a później wszyscy kształcili się już w krakowskim seminarium duchownym. Z czasem rosła świadomość przynależności do jednej diecezji bielsko-żywieckiej.
- Różnorodność kulturowa i zróżnicowanie tradycji religijnej nie tyle dzieli, co stanowi o bogactwie, które staje się wspólne dla wszystkich. Wszak tradycja w Kościele jest po to, by z niej korzystać, by do niej sięgać dla dobra, dla wzrostu, dla ubogacenia - podkreślał bp Pindel.