Wiadomości
parafiamagdaleny.pl
Drodzy i Kochani w Polsce i w Czechach!
Niech Pan Bóg Wam błogosławi i obdarza wszelkim dobrem!
Dziękuję bardzo serdecznie za wszystkie nasze spotkania, przy ołtarzu i gdzie indziej, za wszystko, czym mogliśmy się podzielić, za Waszą troskę o mnie, za modlitwy w intencjach mojej posługi misyjnej i biskupiej w Kaga Bandoro, za pomoc duchową i materialną!
Wtorkowa podroż przebiegła bardzo dobrze, od piątej rano na Okęciu do 16.00, kiedy dotarłem do Bangi, stolicy, gdzie jestem na 3 dni. Matka Boża Niepokalana, której 70 cm figurę wiozłem w walizce, czuwała nad wszystkim. Jutro, w piątek po południu, dotrzemy z Nią do parafii przeznaczenia, świętej Anny w Dekoa, około 270 km stąd. A w sobotę rano pojedziemy do malej kaplicy, 4 km od centrum, gdzie ma zostać już na stałe. Będę kontynuował do parafii św. Piotra w Mala, (około 60 km co najmniej 3 godziny jazdy autem terenowym), gdzie będzie podziękowanie proboszczowi, który wyjeżdża na formacje do Belgii na dwa lata, i przedstawienie oraz „instalacja” nowego proboszcza a właściwie młodego administratora parafii. Dziś po południu spotkałem się z dwoma seminarzystami, ustaliliśmy program na sesje z wszystkimi seminarzystami, w przyszłym tygodniu w parafii Sibut na południu diecezji. Zostanę tam do niedzieli 16 bm, bo będzie kolejne przedstawienie nowego proboszcza.  Przekazałem wasze pozdrowienia naszemu Kardynałowi, arcybiskupowi Dieudonné z Bangi, u którego byłem rano a następnie w nuncjaturze, gdzie miałem załatwienia dotyczące osób i finansów, to znaczy przekazanych dotacji na projekty. Między innymi udzielono nam hojnego wsparcia z Papieskich Dzieł Misyjnych (kolekta z Niedzieli misyjnej 2017) na budowę muru, ogrodzenia terenu biskupstwa. Następnie, w niedalekiej przyszłości chcemy wybudować dom kurii diecezjalnej (sale i biura) oraz domu biskupa. To chciałbym zostawić na przyszłość diecezji, już może na 25 lat jej istnienia, w 2022 roku. Widzicie chyba, że z moim powrotem wchodzę od razu w nasze tutejsze sprawy.
Polecam szczególnie sytuacje ludzie dotkniętych nieszczęściem ostatnich zajść, śmierci, zniszczeń domów i wiosek… Pochodzący z parafii Mbres ludzie, będący w Bangui, poprosili o Msze świętą „requiem” za wszystkich zmarłych w ostatnich wydarzeniach. Napisali do Kardynała, który przekazał mi ich list mejlowy. Zorganizujemy to tutaj w stolicy chyba na Wszystkich świętych, po moim powrocie do kraju, z Rzymu.
Bratersko pozdrawiam i błogosławię,
+Zbigniew Tadeusz KUSY, OFM
Bangi, 6 IX 2018