Kościół Świętej Trójcy
KOŚCIÓŁ FILIALNY
POD WEZWANIEM TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ

niedziele i święta nakazane:

sobota - godzina 17.00

Poczas wakacjii nie odprawia sie w kociele Mszy św

RYS HISTORYCZNY

Kościół Świętej Trójcy najpierw był kościołem drewnianym, który spełniał rolę kościoła pogrzebowego. Przebudowany został na murowany w 1594 roku dzięki fundacji księżnej Katarzyny Sydonii. Murowaną wieżę dobudowano w 1864 roku. W otoczeniu kościoła znajduje się stary cmentarz, zamieniony w 1883 roku na park. Na cmentarzu spoczywają zmarli zwłaszcza w czasie wielkiej zarazy (epidemii cholery) w 1585 roku. Spoczywa tam także ks. Leopold Szersznik (1747 - 1814).

W okresie kontrreformacji najdłużej z kościołów cieszyńskich pozostał w rękach ewangelików (do 1653 roku).

Trzy ołtarze, które znajdują się kościele, utrzymane są w stylu regencji drugiej ćwierci XVIII wieku. W głównym znajduje się obraz Chrztu Pana Jezusa w Jordanie, a w bocznych: św. Tobiasza z aniołem i św. Sebastiana. Na wieży wisi duży pęknięty dzwon z roku 1641, fundacji Elżbiety Lukrecji, z orłem i herbem Cieszyna. W zewnętrzne ściany kościoła wmurowanych jest kilka epitafiów. W ostatnich latach w kościele tym przeprowadzono generalny remont.

Odpust w kościele św. Trójcy - niedziela Trójcy Przenajświętszej.