Wiadomości
parafiamagdaleny.pl
W tegorocznym cieszyńskim pokłonie Trzech Króli wzięli udział zaszczytni goście: prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Dudą oraz bp Roman Pindel.
Cieszyńskie orszaki królewskie wędrowały z kilku stron miasta na cieszyński rynek. Tu, przed ratuszem, stanęła na scenie betlejemska szopka, w której dla wszystkich uczestników Orszaku Trzech Króli widowisko jasełkowe zaprezentowała młodzież oazowa parafii św. Marii Magdaleny.
Do tej parafii także godzinę wcześniej zawitali szczególni uczestnicy cieszyńskiego orszaku: prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Dudą. Po powitaniu przez proboszcza ks. kan. Jacka Gracza udali się na Mszę św. do kościoła parafialnego.


Tu koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył bp Roman Pindel, a w uroczystej liturgii uczestniczył też proboszcz cieszyńskiej parafii ewangelicko-augsburskiej - ks. Janusz Sikora, bo cieszyńskie orszaki od początku mają charakter ekumeniczny, łączą katolików i ewangelików. Obecni byli również przedstawiciele parlamentarzystów i rządu, z senatorem Tadeuszem Kopciem i wiceministrem Stanisławem Szwedem. Nie zabrakło gospodarzy lokalnych władz samorządowych: burmistrza Ryszarda Macury i starosty Janusza Króla. Przybył też wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.
Witając zgromadzonych w kościele gości i parafian, ks. kan. Gracz przypominał, że ta modlitwa odbywa się w szczególnym momencie, kiedy diecezja bielsko-żywiecka przygotowuje się do jubileuszu 25-lecia swego istnienia, a także w dniu, kiedy bp Pindel świętuje trzecią rocznicę sakry biskupiej. Słowa powitania dla pary prezydenckiej wierni uzupełnili oklaskami, a ks. kan. Gracz dziękował zaszczytnym gościom za przyjecie zaproszenia, a także za znak małżeńskiej jedności.


Biskup Pindel wskazywał w homilii na rosnące zainteresowanie Polaków udziałem w Orszakach Trzech Króli i radosnym świętowaniu Objawienia Pańskiego na ulicach. - Dziś wszyscy chcemy być królami, chcemy się przyłączyć do tych trzech, którzy znaleźli Dziecię i poszli ogłosić światu, że Zbawiciel przyszedł na ziemię, dla wszystkich ludzi - mówił bp Pindel i wskazywał, że dzisiejszym orszakom towarzyszą setki innych wydarzeń: koncertów, przedstawień, festynów.
- To wszystko z tego powodu, że Bóg okazał nam swoją miłość przez Syna przychodzącego do nas jako małe Dziecię. I po to, aby inni mogli usłyszeć, a przez ten orszak przyłączyć się do radosnego świętowania - dodał bp Pindel, a odwołując się do hasła tegorocznego Orszaku Trzech Króli: "Pokój i Dobro", zachęcał: - Biegnijmy więc, głosząc światu i Polsce pokój i dobro, biegnijmy tak, aby inni przejęli się tym zawołaniem i życzeniem zarazem, aby w naszej ojczyźnie i całym świecie zapanował pokój ludziom dobrej woli i dobro, przyniesione przez przyjście na świat Chrystusa.
Po Mszy św. prezydent Duda z żoną oraz bp Pindel i kapłani ruszyli na czele orszaku, który z kościoła przeszedł na cieszyński rynek. Tutaj prezydent Duda wraz ze zgromadzonymi na płycie rynku wziął udział w powitaniu Trzech Króli, w których role wcielili się pracownicy naukowi: prof. Małgorzata Łuszczak, prof. Zenon Gajdzica oraz dyrektor Książnicy Cieszyńskiej Krzysztof Szelong. Po królewskim pokłonie odbył się konkurs dla najmłodszych - na najpiękniejszy strój uczestnika orszaku i jasełka, zaprezentowane przez młodzież oazową parafii św. Marii Magdaleny. Ze Zbigniewem Wałachem kolędowali też beskidzcy muzycy z Trójwsi.


Laureaci konkursu dla najmłodszych otrzymali nagrody od prezydenta i jego żony, a pozdrawiając uczestników cieszyńskiego orszaku, prezydent Duda podziękował za podtrzymywanie tej tradycji świętowania Trzech Króli także w Cieszynie.
- Orszak w Cieszynie ma swój wymiar szczególny: nie jest takim zupełnie typowym orszakiem. To wiele orszaków, które ze wszystkich parafii idą tutaj właśnie, żeby się spotkać, stworzyć wspólnotę ludzi cieszących się z Bożego Narodzenia, zgromadzonych w tym roku pod tym jakże wymownym zawołaniem: "Pokój i Dobro". Pokój i dobro to jest to, czego potrzebujemy wszyscy, czego potrzebuje każdy człowiek - mówił prezydent Duda, wskazując, że jako ludzie wierzący powinniśmy je sobie wzajemnie okazywać.
Dziękując mieszkańcom Cieszyna za tworzenie takiej właśnie wspólnoty, prezydent podkreślił, że tworzą ją ludzie należący do różnych wyznań, przede wszystkim do wspólnoty katolickiej i ewangelickiej.