Wiadomości
parafiamagdaleny.pl
Zapraszamy na sume odpustowa o godz. 12.00 i Nieszpory Odpustowe o godz. 17.30

Wartą przybliżenia jest również historia obrazu Matki Bożej Cieszyńskiej, który jest sercem Sanktuarium Maryjnego w Cieszynie. Wizerunek pochodzi z końca XVII wieku, to przed nim modlili się wierni, mieszkańcy Księstwa Cieszyńskiego. Przetrwał wielki pożar, składano przy nim wota. Po II wojnie światowej obraz został przeniesiony na probostwo, tam też znajdował się przez dziesięciolecia. Po konserwacji - końcem lat osiemdziesiątych został umieszczony w kaplicy Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. O przeniesieniu zdecydował ówczesny proboszcz. Kult, który zdawał się zaniknąć, teraz znowu się odradzał. W 1990 roku nieznany sprawca zerwał koronę z głowy Dzieciątka Jezus. Pięć lat później obraz przeniesiono do kaplicy św. Melchiora Grodzieckiego.

Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski II na Błoniach krakowskich poświęcił nowe korony dla Matki Bożej Cieszyńskiej. Korony wykonano z ofiarowanego przez parafian złota. Obraz Matki Boskiej Cieszyńskiej ozdobiony koronami z cieszyńskiego filigranu znajduje się na ołtarzu głównym kościoła. W roku 2002 cieszyńska świątynia uznane została przez bp Tadeusza Rakoczego diecezjalnym Sanktuarium Maryjnym.