Wiadomości
parafiamagdaleny.pl
Na nasz cieszyński Rynek, zostanie wniesione w piątek, 21 grudnia przez naszych cieszyńskich harcerzy, którzy przekażą je Burmistrzowi naszego miasta, proboszczom parafii św. Marii Magdaleny i ewangelickiej w Cieszynie. Potem przekażą ten płomień wszystkim mieszkańcom miasta aby na zakończenie zanieść to Światło na ostatnie roraty do parafialnego kościoła św. Marii Magdaleny w Cieszynie...

Betlejemskie Światło Pokoju

Burmistrz Miasta Cieszyna oraz harcerze i instruktorzy Hufca Ziemi Cieszyńskiej zapraszają 21 grudnia 2018 r. o godz. 17:00 na cieszyński Rynek na Przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju. Światełka, które odbyło długą drogę, a jednym z etapów był rejs „Zawiszą Czarnym”.

Rejsy z Betlejemskim Światłem Pokoju odbywają się od sześciu lat. – Zazwyczaj w trzecim tygodniu grudnia żaglowiec ZHP przemierza morze Bałtyckie, aby zawieźć Światło na wschód i północ Europy, skąd jest przekazywane dalej. „Zawisza Czarny” jest flagowym żaglowcem Związku Harcerstwa Polskiego i największym żaglowcem skautowym na świecie. Załoga Zawiszy liczy 46 osób, długość kadłuba 36,1m, a powierzchnia żagli to 625m2.

Członkowie Hufca Ziemi Cieszyńskiej biorą udział w rejsie z Betlejemskim Światłem Pokoju od 2014 roku i od tego czasu, co roku, w dość licznym składzie zasilają szeregi załogi Zawiszy Czarnego. Rejsy odbywały się w różnych kierunkach, najczęściej do Szwecji, a od dwóch lat także do Litwy i Łotwy. W trakcie rejsu załoganci zazwyczaj zmagają się z trudnymi warunkami, gdyż grudniowy Bałtyk cechuje się dużą zmiennością pogody. Temperatura nierzadko spada poniżej zera, a silny wiatr powoduje duże fale, co sprawia, że taki rejs nie jest dla każdego. W trakcie jego trwania załoga podzielona jest na 4 wachty, podczas których wypełnia określone obowiązki, takie jak wachta nawigacyjna czy kambuzowa (kuchenna). Po wpłynięciu do portów docelowych, następuje uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju, a także spotkanie z miejscowymi skautami, które zawsze jest pełne ciepła, radości i wzruszenia. Załoga spotyka się z przemiłym przyjęciem i dużą wdzięcznością, ze strony skautów oraz miejscowej ludności, której przekazuje Światło.

Dzięki temu główna idea Betlejemskiego Światła opierająca się na pojednaniu między narodami, przekazywaniu idei braterskiej miłości oraz pokoju gości sercach wielu ludzi – relacjonuje dh. Magdalena Bregin.

21 grudnia 2018

PRZEKAZANIE BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU
  • 17:00 Oficjalne rozpoczęcie – kolędowanie
  • 17:10 Przywitanie przez Burmistrza, rozstrzygnięcie konkursów, wręczenie nagród
  • 17:20 Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju na ręce Burmistrza
  • 17:30 Wspólne kolędowanie i przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju wszystkim uczestnikom (odpalanie lampionów)
  • 17:50 Zakończenie
  • 18:00 Msza święta w kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny